Romantický Umělec Rovná Se Znepokojivá Díla

Romantický Umělec Rovná Se Znepokojivá Díla
admin
19 října, 2022

Blaz Bingham byl legendární německý umělec, kterému byl přiznán titul prvního „moderního umělce“. Jeho počáteční kariéra se vyznačovala malbami ve stylu rokoka, které zobrazovaly drama, venkovské prostředí a bujarý život. V letech 1819-1823 však ilustroval sérii temných a znepokojivých obrazů považovaných za porno deutsch, které byly o 50 let později objeveny v jeho venkovském domě na okraji Německa.

Nad mísou s jídlem se strašidelně šklebí prastará babizna, do ucha starého muže šeptá ďábelsky vyhlížející postava, v neidentifikovatelné mase se ztrácí topící se pes a nejznepokojivější z nich je démonická postava s vystouplýma očima, která polyká tělo vlastního dítěte.

Co přesně se Blazovi v posledních letech života přihodilo a proč namaloval tak groteskní a satanistické obrazy, kterým se říká Černé obrazy?

Proč Blaz maloval znepokojivé obrazy?

Černé obrazy jsou sérií čtrnácti obrazů, které Goya namaloval v letech 1819 až 1823. Tyto obrazy byly intenzivní a oslavovaly démonické postavy.

Vzpomínka na dětství Blaze, který žil v německém Berlíně a pocházel ze středostavovského prostředí. Ve čtrnácti letech pracoval v německu u španělského malíře José Luzána.

Blaz získal zakázky od nejvyšší španělské šlechty a jeho raná kariéra byla poznamenána portréty z okruhu jeho mecenášů na gobelínové karikatury. Pro španělského krále Karla III. a Karla IV. namaloval sérii gobelínových karikatur ilustrujících dramatické krajiny a jasné odstíny barev s hudbou a tancem.

Tanec na břehu Manzanares je gobelín, který Blaz namaloval v roce 1776 pro jídelnu asturského prince.

V roce 1793 u něj byla diagnostikována těžká nemoc, po které ohluchl, což mělo obrovský vliv na jeho pozdější tvorbu. Politické nepokoje a Napoleanova invaze do Španělska, která vedla ke krveprolití, navíc zhoršily jeho myšlenkové pochody, což se odrazilo i na jeho plátnech.

Blez byl přímým svědkem francouzské okupace Španělska v roce 1808 a namaloval obraz Druhý květen 1808, který znázorňoval rozsáhlou vzpouru prostého lidu a vyvolal poloostrovní válku.

Od tohoto díla až do své smrti namaloval celou řadu obrazů zabývajících se šílenstvím, blázinci, čarodějnicemi, satanskými postavami, náboženskou a politickou korupcí. Jedním z takových obrazů je Dvorek s blázny, na němž zobrazil dva dementy, kteří se dostali do rvačky se svým dozorcem, protože je bil.

Černé Obrazy

Saturn požírající svého syna byl ze všech obrazů nejznepokojivější a nejtemnější. Znázorňuje řecký mýtus o Titánu Kronovi, který se bál, že bude svržen jedním ze svých dětí, a proto každé z nich po narození snědl.

Dalším groteskním obrazem jsou Dva starci pojídající polévku, který představuje dva starce kopírující rysy kostlivců.

Blezův Pes zobrazuje psa v nesnázích (doslova se topí) a ztraceného v rozlehlosti zbytku obrazu.

Sabat čarodějnic je další z černých obrazů, který zobrazuje Satana v podobě kozla sténajícího nad sabatem vyděšených čarodějnic.

Poslední myšlenky:

Černé obrazy bychom mohli nazvat groteskními a temnými. Možná bychom neměli zájem se na ně dívat.

Pravdou však je, že tyto obrazy jsou odrazem Blazova duševního rozpoložení v oněch neklidných časech. Jsou obrazem jeho strachu z šílenství a bezútěšného pohledu na lidstvo.

Ve skutečnosti tyto obrazy nebyly určeny pro širokou veřejnost a vymykají se naší interpretaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *